آغاز اتوکام 2019، پر مخاطب‌ترین نمایشگاه سالانه اصفهان

آغاز اتوکام 2019، پر مخاطب‌ترین نمایشگاه سالانه اصفهان

1398/8/11 619 0

آغاز اتوکام 2019، پر مخاطب‌ترین نمایشگاه سالانه اصفهان

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری و دومین نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ‌ها در اصفهان گشایش یافت.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری و دومین نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ‌ها در اصفهان گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، در این دو نمایشگاه تخصصی ۱۸۵ استارتاپ، شرکت و موسسه گرد هم آمده‌اند تا در مساحت ۹ هزار مترمربع انواع توانمندی‌های خود شامل نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه‌های داده و امنیت تبادل اطلاعات، آموزش و پژوهش، خدمات دولت الکترونیک و کسب و کارهای نوین را به نمایش بگذارند.

در کنار این دو نمایشگاه، جشنواره فروش تجهیزات دیجیتال نیز برپا شده تا علاقمندان و عموم مردم بتوانند کالاهای الکترونیکی و دیجیتالی مورد نیاز خود را از ۲۰ فروشگاه برتر حاضر در نمایشگاه خریداری کنند.

 

اتوکام، پرمخاطب‌ترین نمایشگاه اصفهان

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در آیین افتتاحیه این نمایشگاه گفت: اتوکام از پرمخاطب ترین نمایشگاه‌های استان اصفهان است که امروز افتتاح شد.

علی یارمحمدیان اظهار کرد: امروز بیست و پنجمین دوره برگزاری نمایشگاه های اتوکام، اتوماسیون اداری و کامپیوتر، همچنین دومین نمایشگاه استارتاپ ها و نوآفرین ها برگزار می شود.

وی افزود: این نمایشگاه از قدیمی ترین نمایشگاه های استان اصفهان به شمار می رود که به بیست و پنجمین دوره خود رسیده است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان گفت: این نمایشگاه از پرمخاطب ترین نمایشگاه های استان اصفهان است و به دلیل جایگاه ویژه شرکت های معتبر در حوزه آی تی( IT ) و همچنین پتانسیل ها، قابلیت ها و اوضاع بسیار خوبی که استان اصفهان در این حوزه دارد باعث شده این نمایشگاه جایگاه ویژه ای در کشور داشته باشد.

یارمحمدیان تصریح کرد: برنامه های جانبی که در این نمایشگاه ها وجود دارد بُعد علمی این رویداد در حوزه آی تی را افزایش داده؛ همچنین امسال که به نام سال تولید رونق ملی نامیده شده انتظار داریم که این نمایشگاه بتواند جهت بهبود فضای کسب و کار حوزه آی تی موثر واقع شود.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه ارائه آخرین توانمندی ها و آخرین دستاوردها در حوزه نوآفرین و افزایش تولید و صادرات دانش است.

وی گفت: مخاطبان این نمایشگاه اساتید، دانشجوها، فروشندگان لوازم جانبی رایانه و سرمایه گذاران، عموم مردم و نوآفرین ها هستند.

 

تلاش برای رفع مشکلات حوزه آی تی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم گفت: برخی سعی می‌کنند بیشترین مشکلات را برای فعالان حوزه آی تی به وجود بیاورند.

امیر ناظمی اظهار کرد: رشد اقتصادی ما در سال گذشته منفی بود و رشد اقتصاد بدون نفت ما نیز با روند منفی ۲،۴ درصد در وضعیت نامناسبی قرار داشت. رشد کشاورزی ما نیز منفی ۱،۵ درصد و رشد خدمات در کشور حدود صفر درصد بوده است.

وی افزود: در همین شرایط حوزه آی تی ما بیش از شش درصد رشد داشته و بخش ارتباطات نیز رشد بیش از یک درصدی را تجربه کرده است. این دو بخش می‌توانند، امید را در بطن نظام اقتصادی کشور تزریق کنند زیرا اکنون راه‌های مختلفی برای نا امید کردن جوانان و مردم در بخش آی تی وجود دارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: در تمام بودجه‌های دولتی، بخش آی تی در اولویت آخر قرار دارد و بیش از ۹۲ درصد از منابع مالی دولت به کشاورزی و صنعت اختصاص شده و تنها کمتر از دو درصد از منابع مالی دولت به بخش آی تی تخصیص داده شده است.

ناظمی اضافه کرد: رشد در بخش آی تی کشور مرهون تلاش سازمان‌های مردم نهاد و فعالان بخش خصوصی این حوزه همچون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور است. باید افتخار کنیم که در شرایط رشد منفی بخش‌های مختلف توانسته‌ایم و سعی می‌کنم از حقوق تمام شرکت‌هایی که در این حوزه فعال هستند حفاظت کنیم.

وی با بیان اینکه اپلیکیشن های شناخته شده‌ای در اصفهان نداریم، ادامه داد: رشد بخش آی تی کشور حاصل فعالیت مداوم در سه مقوله اصلی است؛ ورود بازیگران جدید به عرصه آی تی و تولید بخش اختصاصی اولین این مقوله‌هاست و مقوله دوم فعالیت شرکت‌هایی است که به حوزه صنایع قدیمی وارد می‌شوند و به آنها از طریق بهبود و کاهش هزینه‌های جاری مساعدت می‌کنند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: زمانی که ما به پیشینه تاریخی نمایشگاه اصفهان نگاه می‌کنیم، شاهد همراهی شکل گیری آی تی در اصفهان با ظرفیت‌های صنعتی این استان هستیم و بخش سومی که موجب توسعه آی تی می‌شود فعالیت فعالان این حوزه در زنجیره تأمین شرکت‌های جهانی است و البته این الگو برای ایران الگوی قابل توجه و چشمگیری نبوده زیرا تلاطمات بین المللی موجب کاهش ظرفیت‌ها در این حوزه شده است.

ناظمی افزود: شاید صنایع قدیمی‌تر اصفهان روی خوشی به صنایع نوین و حوزه آی تی کشور نشان نداده‌اند و درگیر توسعه فیزیکی و صنعتی خود شده‌اند. پلی اکریل که دیگر امروز اسم آن را نمی‌شنویم بخاطر روی خوش نشان ندادن به صنایع نوین به این وضعیت دچار شده است و صنایع سنتی، باید اقتصاد دانش بنیان را در اولویت خود قرار دهند.

وی یادآور شد: امیدواریم این نوع از نمایشگاه‌ها و همایش‌ها مقاومت ما در برابر فناوری و فناوری هراسی را کاهش دهد زیرا سابقه تاریخی نشان دهنده این مقاومت اجتماعی و حکمرانی است.

 

اقتصاد دانش‌بنیان، اولویت نخست اصفهان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان نیز در این مراسم گفت: تبلیغ اقتصاد دانش بنیان در دستور کار اتاق بازرگانی اصفهان است و بر اساس یک توافق با شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، بزودی شاهد تشکیل یک مجتمع تخصصی اجرایی برای دانش بنیان‌ها خواهیم بود.

مسعود گلشیرازی اظهار کرد: اگر بخواهیم اقتصادی رو به جلو را رقم بزنیم نمایشگاه از مهم‌ترین رکن‌های آن خواهد بود. اقتصاد مقاومتی درون زا، دانا محور و مردمی است و ساختار اقتصادی باید بر اساس دانش محور بودن برنامه ریزی شود زیرا نظام اقتصادی کشور نیاز دارد که خود را با اقتصاد روز دنیا و سیستم‌های مالی نوین منطبق کند.

وی افزود: انقلاب صنعتی چهارم، هوش مصنوعی را به عنوان مبانی پارادایم خود معرفی کرد و موضوع این نمایشگاه نیز اولویت بسیار مهم است و اقتصاد صنعتی ما به جهت گذشت از این وضعیت و تحقق مبانی پنج گانه دانش باید ظرفیت‌هایی برای تأثیر گذاری در خود ایجاد کند؛ ما فعالان بخش خصوصی وظیفه داریم با توجه به ظرفیت‌های بالقوه صنعتی و اجتماعی دانشگاهی مبانی اقتصاد دانش بنیان را محقق کنیم و در این راه برگزاری چنین نمایشگاه‌ها و نشست‌های دانش بنیان محوری در اولویت قرار دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گفت: اقدامات مهمی در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان در سطح استان، انجام شده و ایجاد کریدور علمی فناوری یکی از مهم‌ترین آنهاست و می‌تواند موجب رونق اقتصاد استان شود.

گلشیرازی اضافه کرد: این نمایشگاه مهم‌ترین رخداد در حوزه آی تی است و اصفهان صنعتی اگر به دنبال جایگاه مطلوبی باشد باید به اقتصاد دانش بنیان و ارتباط صنعت و شرکت‌های دانش بنیان توجه بسیاری کند. اگر بخواهیم در حوزه فرهنگ که زیر ساخت اقتصادی کشور است پتانسیل جذب ایجاد کنیم باید آن را از طریق زیرساخت‌های اجتماعی و مبانی جدید اقتصادی پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: توجه به استارتاپ ها و اتاق نسل دوم که اتاقی است که به جوانان دانش آموخته توجه زیادی می‌کند نیز یکی دیگر از اولویت‌های اتاق اصفهان است.

 

اقتصاد دیجیتال به رهبری ملی نیاز دارد

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در آیین افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه اتوکام اصفهان گفت: اقتصاد دیجیتال احتیاج به یک رهبری ملی و یکپارچه در سطح ملی و استانی دارد و نباید بگذاریم انرژی فعالان این حوزه به هدر برود زیرا مردم ما توانایی‌های بسیار زیادی در حوزه فناوری اطلاعات دارند.

محمدباقر اثنی‌عشری اظهار کرد: سازمان نظام صنفی رایانه در سال ۸۴ و با قانون مجلس شورای اسلامی تصویب شده و استان اصفهان یکی از بنیان‌های تأثیر گذار سازمان می‌باشد. در ۳۰ استان کشور حضور فعال داریم و بیش از ۱۷ هزار نفر عضو این سازمان هستند.

وی افزود: سازمان نظام صنفی در تمام شاخه‌های فاوا کمیته‌های تخصصی و کارشناسی دارد و در زمینه تجارت الکترونیک، خدمات ماهواره‌ای، اتوماسیون و آموزش فناوری به صورت جدی فعالیت می‌کند. اولویت ما شرکت مردم در تصمیم گیری‌های مربوط به توسعه فاوا و اقتصاد است.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور تصریح کرد: در سال ۱۳۶۰ تمام شرکت‌های خارجی که در زمینه فاوا فعالیت می‌کردند از ایران خارج شدند و هیچ گاه، حتی زمان برداشته شدن تحریم‌ها در اثر برجام نیز به ایران بازنگشتند و هر آنچه که ما در حوزه فاوا داریم، حاصل دسترنج دانشمندان و کارشناسان ایرانی است.

اثنی عشری اضافه کرد: در بحران‌های اقتصادی ۴۰ سال اخیر، شاهد منفی شدن شاخص‌های ملی بوده‌ایم و به رغم این گزارشات بخش آی تی کشور در چهل سال پس از انقلاب اسلامی، حاکی از رشد ۱۷ درصدی بود؛ پیش بینی می‌کنیم در سال آینده اقتصاد کشورمان کوچک‌تر شود و این در حالی است که در سال ۹۶ ، تجارت الکترونیک رشد ۳۰ درصدی را تجربه کرده است و رتبه idi ما در جهان از ۸۵ به ۸۱ رسیده است.

وی ادامه داد: اقتصاد دیجیتال یکی از رویدادهای مهم دنیا است و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ میلادی، ۱۱۵ میلیاردد دلار از اقتصاد دنیا را در بر بگیرد، برنامه راهبردی برای دوبرابر کردن اندازه بازار در سال ۱۴۰۱ تدوین شده و برای تحقق آن به صورت جدی تلاش می‌کنیم و نگاه ما به توسعه آی تی از توسعه استان‌ها می‌گذرد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور تصریح کرد: ویژگی اصلی طرح بیستون این است که توسط بخش خصوصی تهیه شده و دولت در این طرح به صورت کم نظیری با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور همراهی و همکاری کرده است. زمانی که اتوکام در اصفهان شروع به کار کرد، گوگل، آمازون و مایکروسافت هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده بودند و همین امر نشان دهنده پیشرفت کشور در این حوزه است.

اثنی عشری افزود: ۱۰ هزار واحد تولیدی صنعتی در استان اصفهان فعالیت می‌کنند و موقعیت جغرافیایی این استان برای توسعه ارتباطات بسیار مناسب و قابل توجه است، اما متاسفانه استان اصفهان رتبه پنجم کشور در نرخ بیکاری را دارد.

وی ادامه داد: ضریب نفوذ تلفن ثابت در اصفهان، ۴۷ درصد است و خطوط فعال تلفن همراه ۱۱۷ درصد ضریب نفوذ دارند. ضریب نفوذ اینترنت ثابت و سیار در اصفهان ۹۲ درصد می‌باشد، در حالی که متوسط جهانی آن ۵۴ درصد است.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور یادآور شد: شاخص‌های زیر ساخت فاوا در استان در وضعیت تقریباً مطلوبی قرار دارد و یکی از مباحث اصلی در توسعه آی تی نیروی انسانی متخصص است و باید استفاده از این نیروی انسانی در اولویت شرکت‌های خصوصی قرار بگیرد. استان اصفهان رتبه چهارم را در سهم درآمدی برنامه‌های تولیدی اندروید دارد و رتبه سوم سهم تعداد توسعه دهندگان کافه بازار مربوط به استان اصفهان است.

 

برگزاری اتوکام ۹۸ با دو گام جدید

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان نیز گفت: دو گام جدید «صنعت نساجی» و «خدمات» در نمایشگاه اتوکام امسال آغاز و رونمایی شد.

محمد اطرج اظهار کرد: افتتاحیه بیست و پنجمین دوره نمایشگاه اتوکام با شعار تولید رونق ملی مزین شده است، از ابتدای سالجاری نیز با شعار زندگی هوشمند شروع به کار کردیم.

اطرج با اشاره به طرح اجرایی سازمان نظام صنفی رایانه ای برای افزایش گردش مالی در این صنعت، گفت: امسال در بیست و پنجمین نمایشگاه اتوکام از دوگام جدید رونمایی شد، گام اول صنعت نساجی است که ۲۵ درصد مشاغل این استان را به خود اختصاص داده و محصولات خود را در نمایشگاه اتوکام امسال به نمایش درآوردند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان اضافه کرد: گام دوم در توسعه اقتصاد دیجیتال و در اتوکام، در حوزه خدمات است، زیرا می‌دانیم ۹۰ درصد توسعه اقتصاد در دست خدمات است همچنین می دانیم بخش سنتی صنعت اقتصاد کشور با این گام به نحو احسن ارتباط برقرار نکرده است.

وی افزود: امسال کشور با فشارهای زیاد حُکام آمریکا همراه بود که باعث یاس و نا امیدی مردم شد، در این راستا شورای سیاستگذاری نمایشگاه تصمیم گرفت فضای اختصاص یافته به نوآفرین‌ها و کسب‌وکارها را افزایش دهد، از این‌رو به سالن دوم و فضای ۱۲۰۰ متری منتقل شدند.

اطرج گفت: در سالجاری سازمان نظام صنفی رایانه ای تصمیم گرفت همانند سال‌های گذشته با تفکر جمعی و همکاری سازمان های مرتبط با این حوزه نمایشگاه را برگزار کند و امسال نیز این سازمان مجری برگزاری این نمایشگاه بود.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان اعلام کرد: فضای نمایشگاهی امسال بالغ بر ۹ هزار مترمربع در چهار سالن پوشش داده شد و ۱۸۰ مشارکت کننده نیز در حوزه های مختلف صنعت حضور پیدا کردند.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که شرکت‌های فناوری استان اصفهان به آن برخوردند تامین نیروی انسانی متخصص است.

انتهای خبر/

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر